LLA valdes priekšsēdētājas B. Trinītes uzruna masu medijiem

6.martā Eiropā atzīmē Logopēdijas dienu. Latvijas Logopēdu asociācija, kas pārstāv izglītības un veselības aprūpes iestādēs strādājošos logopēdus, plāno šo datumu atzīmēt arī Latvijā. Mēs uzskatām, ka ir nepieciešams sabiedrību informēt par runas un valodas traucējumiem, tādejādi sekmējot agrāku traucējumu atklāšanu un palīdzības sniegšanas iespējamību ikvienam, kam tas ir nepieciešams.

Latvijā izplatīts ir stereotips, ka logopēds strādā tikai ar bērniem. Taču būtībā logopēdiskā palīdzība ir vajadzīga cilvēkiem ar runas, valodas un komunikācijas traucējumiem ikvienā vecumā – no dzimšanas līdz sirmam vecumam. Logopēds var palīdzēt gan pacientam pēc insulta, kuram zudušas runas spējas, gan arī skolotājai, kura ilgstoši runājot pazaudējusi savu balsi. Arī žurnālistam, ja pēc garākas intervijas vai reportāžas sagatavošanas balss vairs neskan kā gribētu. Mūsdienās logopēda piedāvātās palīdzības spektrs ir ļoti plašs un mūsu asociācijas mērķis ir, lai par to uzzinātu pēc iespējas vairāk cilvēku.

2011.gada Eiropas Logopēdijas dienas tēma ir “Sadzirdēt trokšņainā pasaulē”. Šo tēmu var uztvert dažādi, gan tieši, pievēršot uzmanību personām ar dzirdes funkcijas ierobežojumiem, gan arī netieši – SADZIRDĒT, PAMANĪT sev blakus esošo un tad uzrunāt un palīdzēt viņam. Apstāties, lai sadzirdētu! Gan bērnu, kurš klasē ir noniecināts savu slikto sekmju dēļ, kas īstenībā ir smagu valodas traucējumu rezultāts, gan pensionāru, kurš pēc pārciesta insulta ir zaudējis komunikācijas spējas un mājās tiek vairs tikai aprūpēts, ignorējot viņa intereses un vēlmes, gan arī bērnu vecākus, kuri izmisīgi mēģina rast palīdzību saviem bērniem, bet nav atraduši vajadzīgo speciālistu.

Ar cieņu,
Baiba Trinīte
Latvijas Logopēdu asociācijas valdes priekšsēdētāja